ALMANYA'DA MASAL YOLU

ALMANYA'DA MASAL YOLU

ALMANYA'DA MASAL YOLU

Yolculuk Frankfurt am Main’e 20 kilometre mesafedeki Hanau’da başlıyor. Burası Jacob ve Wilhelm Grimm’in doğdukları yer. Philippsruhe Sarayı’nın amfi tiyatrosunda her yaz Masal Festivali perdesini açıyor: Kaybolan ayakkabısı sayesinde zirveye ulaşan dirayetli güçlü Cinderella burada sahnelenen masallardan biri. İki yazarın yaşadığı şehirleri gezerken, masallara konu olmuş şatolar, uçsuz bucaksız ormanlar, kuleleri de görüyorsunuz.

Frankfurt’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki kasaba iki evladını ana meydanındaki dev heykelle ölümsüzleştirmiş. Ayrıca kasabanın müzesinde Grimm’lerin yaşam öyküleri anlatılıyor. 40 kilometre kuzeydeki Steinau; tarihi ahşap evleri, çiçekle süslenmiş pencereleriyle tablo gibi bir kent. Müzesinde iki kardeşin genç yaşlarda geldikleri kentteki öyküleri, Alman masal geleneği içindeki yerleri anlatılıyor.Grimm Kardeşler
B
abaları Philipp Wilhelm Grimm’ in görevi nedeniyle Steinau’ ya taşınırlar…
Bu şehirde Grimm Kardeşlerin büyüdükleri ev şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede iki kardeşin genç yaşlarda geldikleri kentteki öyküleri, Alman masal geleneği içindeki yerleri anlatılıyor.


Steinau Şatosu
Yol kuzeye Grimm Kardeşlerin öğrenim gördüğü Marburg’a ve Hessen taşrasının kalbine uzanıyor: Alsfeld ve Fritzlar arasında yer alan Bad Wildingen Bergfreiheit. Burası masal toplayıcı kardeşlerin “Kırmızı Başlıklı Kız” masalına denk geldikleri bölge. Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin evi Schneewittchenhaus buradadır. Yedi Cüceler ve yataklarının bulunduğu bir
odadan girilen evin üst katında genç yaşta ölen Margaretha’nın hazin hikayesi anlatılıyor. Yedi Cüceler efsanesi bölgede bir zamanlar çalışmış olan kısa boylu madencilerden kaynaklanmış. Bu bölgedeki kadınlar önemli günlerde hala kırmızı başlıklı yerel bir giysi giyiyorlar. Kurtlara rast gelindiğine dairse bir emare yok.

Wortreich Dil Müzesi
Wortreich dil müzesi Almanya’nın ilk interaktif dil ve iletişim müzesidir. Bu müzede dilin sınırlarını zorlayarak dil çeşitliliğini tecrübe edip, çeşitli dil çalışmalarına katılabilirsiniz.

Hofgeismar Müzesi
Marburg şehrinin 40 km doğusunda Alsfeld kasabası var. Burasışehrinin 40 km doğusunda Alsfeld kasabası var. Burası
KırmızıBaşlıklı Kız’ın kasabası olarak biliniyor.
Alsfed’in sevimli yarı ahşap evlerini, Kırmızı Başlıklı Kız’ın müze olarak gezilen evini ve sonrasında Kırmızı Başlıklı Kız’ın dolaştığı ormanı gezip, masal dünyasının büyüsünü gezip, masal dünyasının büyüsünü hissedebileceğiniz çok güzel bir kasaba burası…

Uyuyan Güzel’in Şatosu
Masal Yolu’nun baş şehri olan Kassel, Grimm Kardeşlerin hayatlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri yer olarak biliniyor. Grimm Müzesinde masalların ilk baskıları ve el yazısı notları görülebilir. UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki Kassel şehrinin kuzeyindeki Reinhardswald ormanında Uyuyan Güzel’in Şatosu olarak bilinen Sababurg Şatosu var.

Rapunzel’in Şatosu
Trendelburg Şatosu var. Kulesiyle dikkat çeken Trendelburg Şatosu bugün otel olarak hizmet veriyor. Perili şatoyu andıran otel hem yerel halk için, hem de pek çok yabancı için popüler bir düğün yeri aynı zamanda. Bu kuleden yaklaşık 10 metre uzunluğunda sarışın Rapunzel (canlandırma) sevgililerin tırmanması için bahçeye saç sarkıtıyor. 700 yıllık tarihinde bir kez bile işgal edilmemiş bu şato. Şövalye zırhıyla süslü odaları, burçlu kuleleri, ortaçağ ekipmanlarıyl gerçek bir masal şatosu burası.
Sababurg Parkının biraz ilerisinde Rapunzel masalının geçtiği Külkedisi Masal Evi Weser vadisine bakan Polle, meşhur masal kahramanı Külkedisi yani Cindirella’nın kasabası… Her yıl Mayıs ve Eylül ayları arasında ayın 3. pazar günü Cinderella Şatosu’nun harabeleri içinde meşhur masalın canlandırması yapılıyor. Bu bölge ayrıca Çizmeli Kedi masalının doğduğu yer olarak da biliniyor.

Hameln
Trendelburg’un yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısındaki Hamelin tam bir masal diyarı. Kentin parke taş kaplı sokaklarında yürürken yarım ahşap evlerin güzelliğine inanamayacaksınız. Kaldırımdaki fare izleri, müzedeki Fareli Köyün Kavalcısı masalını canlandıran animasyon unsurlarıyla kendinizi masalın içinde bulacaksınız. Müzedeki küfelerin üstüne oturup mekanik bir senfoni orkestrası gibi çalışan, eski anahtarlar, peynir rendeleri, kaşıklardan oluşan mekanik şovu izleyin. Sonunda bir guguk kuşunun uçtuğu şovu iki yıl önce bir İsviçre firması Steiner Sarnen hazırlamış. Bremen ise tahmin ettiğiniz gibi mızıkacılarıyla katılıyor Masal Yolu şovuna. Kent merkezinde eşek, kedi, köpek ve horozdan oluşan dörtlü konser vermek için sizi bekliyor. Heykele 1 Euro attığınızda başlıyorlar şova…

Masal Yolu, çocuklu aileler için özel olarak tasarlanmış. Yol boyunca “Pamuk Prenses burada cücelerle buluşmuştu”, “Rapunzel buraya oturmuştu” gibi çok sayıda not bulacaksınız. Bunlar eğlence unsurunu arttırmanın bir yolu. Şovlar ve müzeler de çoğunlukla çocuklara hitap ediyor. Fakat tarihi dokusu korunmuş şehirlerde durum farklı. Çünkü bu yerleşimlerde gezerken gerçek olamayacak kadar güzel, geleneksel mimariyle inşa edilmiş yapı görüyorsunuz. Birbirinden güzel pastanelerden sokaklara kurabiye kokuları taşıyor. Sokaklardaki taş kaplamalar, şatolar, kuleler sizi dünün dünyasına götürüyor. Steinau, Waldeck, Bad Wildungen gibi tepelerin üstüne konuşlu kentler Toscana’yı anımsatıyor. Hepsinden önemlisi Avrupa’da rastlamayı beklemediğiniz yaşlı ormanlardan, tertemiz nehirlerden geçiyorsunuz. Ormanlarda dağ yürüyüşü yapmak çok kolay. Patikalar işaretlenmiş, haritalanmış.Hochzeitshaus’un üzerindeki Glockenspiel Fareli Köyün Kavalcısını çalarken..

Göttingen
Kaz Güden Kız Heykeli
Bremen Bremen şehrine girer girmez bir masal şehrinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Her yerde izleri var masalların… Bremen, Masal Yolu’nun sonu ve Bremen Mızıkacıları masalının şehri. Sahiplerinin kendilerine kötü davranmasından dolayı mutsuz olan ve evden kaçan eşek, köpek, kedi ve horoz, Bremen’e gidip orada müzisyenlik yapma düşleri kurar. İşte bu sevimli Bremen Mızıkacıları’nın heykelini bu şehirde görebilirsiniz. Heykelin bir de geleneği var. Bremenlilerin inanışına göre eşeğin bacaklarına dokunmak şans getiriyormuş – ama eşeğin bacağını iki elinizle okşamanız gerekiyor,.

PROGRAM AKIŞI

1. Gün

İstanbul’dan THY ile sabah Frankfurt’a hareket
HANAU:Jacob Wilhelm GRIMM Kardeşlerin doğdukları yer. İki kardeşin yazdığı öykülerin anlatıldığı bir müze vardır.
STEINAU:Grimm kardeşlerin büyüdükleri yerdir. Evleri müze yapılmıştır. Çizmeli Kedi, Kukla tiyatrosu…
Konaklama Marburg’ ta olacak.

2. Gün
MARBURG:Grimm kardeşlerin öğrenim gördükleri ve pek çok masallarını yazdıkları şehir. Masallardaki şehir ve kasabalara ilham veren yerleri görebilirsiniz.
ASFELD:Kırmızı başlıklı kızın kasabasıdır. Kırmızı başlıklı kızın müze olarak gezilen evi ve dolaştığı ormanı gezeceğimiz yerdir.
Buradaki masal evi olan Märchenhaus’un gezeceğimiz her odası ayrı masalı anlatıyor.
BAD WILDINGEN BERGFREIHEIT:Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalına ilham veren yerdir. Bergfreiheit ‘ta 7 cücelerin evi Schneewittchenhaus bulunmaktadır. Konaklama Kassel ‘de olacak.

3. Gün
KASSEL:Masal yolunun baş şehridir. Uyuyan Güzel’in şatosu burada bulunmaktadır. Ayrıca Rapunzel masalının geçtiği Trendelburg Şatosu da buradadır.
GOTTINGEN:Grimm Kardeşlerin üniversitede ders verdikleri, mimarisi harika evlerin olduğu bir şehirdir. Kaz güden kız masalının heykeli buradadır.
POLLE:Külkedisi ve Cinderella’nın kasabasıdır.
Konaklama Hameln’de olacaktır.

4. Gün
HAMELN:Fareli Köyün Kavalcısı’nın şehridir. Masalı anlatan animasyonlar harikadır ve her yerde görmek mümkündür.
BREMEN :Masal yolunun sonu ve Bremen Mızıkacıları masalının şehridir. Konaklama Bremen’de olacaktır.

5. Gün
Sabah kahvaltısının ardından havalimanına hareket.

Sanatsal ve Kültürel Faaliyetler
Frankfurt şehri, Grimm Kardeşler Evi
Steinau Şatosu
Alsfeld şehri ,Kırmızı Başlıklı Kız Masal Evi
Wortreich Dil Müzesi
Hofgeismar Müzesi
Kassel şehri, Uyuyan Güzel’in Şatosu
Trendelburg şehri, Rapunzel Şatosu
Polle şehri, Külkedisi ve Cinderella Masal Evi
Hameln şehri, Fareli Köyün Kavalcısı
Bremen şehri, Bremen Mızıkacıları

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
THY ile İstanbul’dan gidiş-dönüş uçak bileti
3 veya 4 yıldızlı otellerde 2-3 kişilik odalarda konaklama ve kahvaltı
Havaalanı-Otel-Havaalanı transferleri
Yurtdışındaki şehir içi ve şehirlerarası transferler
Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
Müze giriş ücretleri
Vize Ücreti
Yurtdışı Çıkış Harcı
Öğle ve akşam yemekleri

AYRINTILI BİLGİ VE DETAYLAR İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

Pratik Bilgiler

VİZE BAŞVURUSU


TÜM ÜLKELER İÇİN GEREKEN VİZE İŞLEMLERİ ŞİRKETİMİZ TARAFINDAN DANIŞMANLIK ÜCRETİ KARŞILIĞINDA YAPILMAKTADIR. GEREKLİ BELGELERE WEB SİTEMİZİN MENÜSÜNDEKİ VİZE BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ YA DA TELEFONLA BİZİ ARAYARAK DAHA DETAYLI BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ.
 
BALKAN TURU


4 Gün I Üsküp I Manastır I Ohrid I Selanik I Kavala I 

PROGRAM AKIŞI

1.GÜN / İSTANBUL – ÜSKÜP
Kampüs önünde buluşma
Üsküp’ e hareket
Gueshevo sınır kapısından Makedonya’ ya giriş
Gece yolda geçecek

2.GÜN / ÜSKÜP
Üsküp’ e varış ve otobüsümüzde kahvaltı
Rehber eşliğinde Makedonya Turu
Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, Taş Köprü
Davut Paşa Hamamı
Mustafa Paşa Camii
Saat Kulesi, Eski Hanlar, Türk Çarşısı
Kapalı Çarşı, Çifte Hamam
Arasta Cami, Zafer Takı
Rahibe Teresa, Eski Tren Garı
Üsküp’ teki otelimizde konaklama

3.GÜN MANASTIR – OHRID – SELANIK
Otelimizde kahvaltı
Bitola Çarşısı
Manastır Askeri İdadisi, Saat kulesi
Aya Dimitri Kilisesi, Haydar Kadı Camii
Bedesten, İshakiye Camii, Manastır Çarşısı
Kalkandelen, Basilica, Ohrid kalesi
Osmanlı Evleri, Türk Çarşısı
Kiril Kardeşler Heykelleri
Selanik’teki otelimizde konaklama

4.GÜN SELANİK – KAVALA- İSTANBUL
Otelimizde kahvaltı
Selanikte şehir turu, Atatürk’ün evi
Anı defterine okulumuz adına kayıt
Anma Törenine Katılma, Galerius Takı
Bey Hamamı, Aristo Meydanı
Beyaz Kule, Kavala’ ya hareket
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli
Türkiye’ye hareket ve şehrimize varış

ÜSKÜP
Makedonya'nın başkenti ve en büyük kentidir. Ülkenin politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezi olan kent, ortasından geçen Vardar nehri tarafından ikiye ayrılır. Üsküp, Balkanlar’ın ortası sayılabilecek bir konumda yer almaktadır. Bu merkezî özelliğinin sonucunda çok etnikli, tarihî mirası çok olan bir Balkan şehridir. Üsküp Havalimanı ile şehir, birçok uluslararası uçuşun noktalarından biridir. Otoyol hattı ile de Yunanistan, Kosova ve Sırbistan hatlarının kesişim yerinde konumlanır.

SELANİK
Orta Makedonya olarak anılan Kuzey Yunanistan’ın yönetsel merkezi Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük kentidir. Adının Büyük İskender’in kız kardeşi, “Thessaloniki’den geldiği söyleniyor. Üç bin yılı aşan geçmişinden bugüne Roma, Bizans, Osmanlı mirasını taşıyor.
Şehrin bir Yahudi yerleşimi olarak bilinmesi 20. Yüzyıl başlarına kadar sürüyor. 1912 yılında başlayan göçlerden sonra Yunan nüfusu, Yahudi ve Müslüman Türkleri aşıyor. 15.yüzyılda başlayan Osmanlı egemenliği böylece sona eriyor. Selanik ayrıca, çağdaş Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün doğduğu ve ilk gençliğini yaşadığı yer olması bakımından Türkler için ayrı bir öneme sahip. Thermaikos Körfezi’nin kıyısına kurulmuş kent eski ve görece daha yeni olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Görülmesi gereken yerlerin büyük çoğunluğu eski şehir bölümünde bulunmaktadır. Selanik’in ünlü ibadethaneleri de yine aynı bölümde bulunmaktadır

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler
Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, Taş Köprü, Bey Hamamı
Davut Paşa Hamamı, Murat Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii
İsabey Camii-Saat kulesi,Türk Çarşısı, Kapalı Çarşı
Çifte hamam, Köşe Kadı Camii,Kızıl Kule
Resneli Ahmet Niyazi’nin Evi ve Kültür Sarayı
Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Haydar Kadı Camii, Bedesten
Yeni Mehmet Efendi Camii, İshakiye Camii,Manastır çarşısı
Ohri Gölü, Ohrid Kalesi, Antik Tiyatro, Çar Semoil Kilisesi
Kiril alfabesini keşfeden Kiril Kardeşler Heykelleri
Aziz Dimitri Katedrali, Atatürk’ ün doğduğu ev
Aristo Üniversitesi, Rotonda, Galerius takı

Ücrete dahil olan hizmetler
3* veya 4* otellerde konaklama ve kahvaltı
2. gün kahvaltı (Lunch box )
Lüks otobüsler ile ulaşım
Program boyunca tüm transfer hizmetleri
Program süresince profesyonel rehberlik hizmeti
Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası,
Vize Ücreti,
Yurtdışı çıkış harcı,

Ücrete dahil olmayan hizmetler
Öğle ve akşam yemekleri

DAHA FAZLA AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.
student
Yorum Gönder
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1