PEÇ ÜNİVERSİTESİ

PEÇ ÜNİVERSİTESİ

(University of Pécs)
Peç Üniversitesi’nin Hazırlık Okuluna başvuru için pasaport , lise diploması ve transcript , üniversitenin düzenlediği ingilizce test sınavı yeterlidir. Tüm evraklar ingilizce çeviri noter ve apostilli olması gerekiyor.
Üniversite Pecs şehrinde. Budapeşte ye uzaklığı 2,5 saat. Okulun kendi yurdu var.  Peç Üniversitesi neredeyse tüm genel bölümlerin olduğu büyük bir üniversitedir. Genellikle öğrenciler sağlık bölümlerinden dolayı bu üniversiteyi tercih ederler. Üniversitenin 5 , 10 ve 15 aylık hazırlık programları vardır. 10 aylık hazırlık programı eylül ayında başlar ve a2 sonu veya b1 başlangıcı seviyede ingilizce bilen adayları alırlar.  5 aylık hazırlık eğitimi ocak ayında başlar ve b2 seviyede ingilizce bilen adayları alırlar , 15 aylık hazırlık da ocak ayında başlar ve hiç ingilizce bilmeyen adayları alırlar. Bu program 1.5 yıl sürüyor.
Hazırlık sınıflarına kayıtta okul her öğrenciye Skype mülakatı yapıyor ve 5, 10 veya seviyesine göre öğrenciyi 15 aylık kursa kabul ediyor. 
Eğer öğrenci 1. Sınıftan eğitime başlamak isterse Tıp diş hekimliği eczacılık gibi önemli bölümlerde üniversite yeterlilik sınavı düzenliyor. Bu sınav üniversite kampüsünde oluyordu fakat bu yıl İstanbul da yapılması konusunda üniversite ile görüştük. Büyük ihtimalde istanbul da organizasyon düzenlenecek. Diğer bölümler için ise skype mülakatı yeterli oluyor. Tıp sınavında genel ingilizce + kimya ve biyoloji sınavları yazılı ve sözlü olarak uygulanmaktadır.
15 aylık hazırlık ücreti 8700 euro , 10 aylık hazırlık ücreti 5850 euro , 5 aylık hazırlık ücreti de 3780 eurodur. Bölümlerle alakalı bilgiler ve fiyatları;

Hazırlık BölümleriSömestrYıllık eğitim harç tutarı
İngilizce hazırlık+Bölüm hazırlık (Şubat başlangıç 5 aylık program 400 saat)13780 Euro + 250 Euro kayıt ücreti
İngilizce hazırlık+Bölüm hazırlık (Eylül başlangıç 10 aylık program 800 saat)25850 Euro + 250 Euro kayıt ücreti
Lisans Bölümleri  
Tıp1215.700 Dolar(8500-7200)
Diş Hekimliği1016.300 Dolar(8800-7500)
Eczacılık109.900 Dolar (5200-4700)
Hemşirelik84000 Euro
Diyetisyenlik84000 Euro
Fizyoterapi Uzmanlığı84000 Euro
Beden eğitimi ve koçluk65000 Euro
Mimarlık ( BSc + MSc )106600 Dolar
İnşaat Mühendisliği86600 Dolar
Bilgisayar Mühendisliği76600 Dolar
Elektrik Mühendisliği76600 Dolar
Psikoloji66900 Euro
Uluslararası ilişkiler63400 Euro
İngiliz ve Amerikan dil çalışmaları63600 Euro
İşletme (Middlesex Üniversitesi / Çift Diploma)6/75900 Euro
Master Bölümleri  
Medical Biotechnology MSc – Medikal Biyoteknoloji411.000 Euro
Applied Management MSc – Uygulamalı Yönetim45800 Euro
Structural Engineer MSc – Yapı Mühendisliği36000 Dolar
Engineering Information Technologist MSc – Mühendislik bilgi teknolojileri46000 Dolar
International Relations MA – Uluslararası ilişkiler43800 Euro
English Studies MA – İngiliz dil çalışmaları44000 Euro
Human Resources Counselling MA – İnsan kaynakları danışmanlığı43600 Euro
European and International Business Law (LL.M.) Avrupa ve uluslararası iş hukuku24000 Euro
Okulun yurdu var, ilk yıl okul her öğrenciye yurt garantisi veriyor, 2. Yıl yer olursa öğrenci kalabilir, ya da mobilyalı eve çıkabilir.  Aylık yurt ücreti 100 euro , çift kişilik odada kişi başı ücreti ,  şehirde aylık ulaşım gıda ve sosyal giderler için 250 - 300 euro yeterli olur.

eç üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur.10 fakülteye sahip Peç üniversitesi , 2000 öğretim ve araştırma görevlisi personeli ile eğitim ve lisans programlarını yürütmektedir.Mevcut öğrenci sayısı ise 25.000 dir. Tıp fakültesi başta olmak üzere , mühendislik , işletme , sosyal bilimler dalında birçok fakülteye sahip üniversite, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere ingilizce hazırlık , lisans ve master programları sunmaktadır.Peç ; Macaristanın güneyinde Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir.İkibin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlere ev sahipliği yapmış , zengin tarihi eserleri ile de 2010 yılında Avrupa kültür başkenti olmuş , Macaristan’ın önemli şehridir.Nüfusu yaklaşık 160.000 kişidir.Osmanlı zamanından kalmış eserlerle tanınan bir şehirdir.Aynı zamanda Macaristan’ın en eski üniversitesi olan Peç üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.

Bologna Eğitim Sistemi başarılı bir şekilde Peç üniversitesi’nde uygulanmaktadır.Peç üniversitesi, Macaristan’nın  önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir.Avrupa , Asya ve Amerika’da birçok üniversite ile ortak çalışma içindedir.Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük öğrenci organizasyonları Peç’te bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde staj olanakları da mevcuttur.

YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer aldığı için, YGS ve LYS sınavlarına girmeden, doğrudan bu Üniversite’ye lise diploması ile başvurabilirsiniz.

İngilizce bilmeyen öğrenciler için Genel İngilizce Hazırlık + Bölüm İngilizce Hazırlık Eğitimi birlikte verilir. Ekonomik lisans ve master programlarının yanı sıra ekonomik yurt seçeneği ve ekonomik yaşam maliyetleri ile de dikkat çekmektedir.Aylık yurt masrafı ortalama 100 Eurodur.Peç birçok açıdan ekonomik bir öğrenci şehridir.Aylık öğrenci maliyeti ( gıda, ulaşım v.s. ) 150-200 Euro diyebiliriz.Macaristanda üniversite eğitimi için özellikle lisans programları çeşitliliği ve ingilizce hazırlık programları ile doğru bir tercihtir.

Ayrıca ^^Pecs Üniversitesi^^ tıp , diş hekimliği ve sağlık bölümleri sınavı için İstanbula geliyor.Bu sınav geçen yıllarda üniversite de düzenleniyordu ve katılım bu nedenle zor oluyordu.Vize alımı ulaşım sorunu v.s.
Bu sınav 1. Sınıfı hedefleyenler için.Özellikle tıp ve diş hekimliği bölümleri için.İelts 6 veya dengi ingilizce sertifikası olan yani ingilizce iyi bilen adaylar için genel ingilizce ve bölüm ingilizce sınavı olarak düzenleniyor.Sınavda kalmak yok , öğrencinin ingilizce yeterliliği varsa ve biyoloji-kimya  bilgisi yeterli değil ise 5 aylık hazırlık programına kabul alıyor.Tek dezavantajı 5 aylık hazırlık programı ocak ayında başlaması…
 
Kısaca Pecs üniversitesi fiyatlarından bahsetmek gerekirse ; 5 aylık hazırlık eğitimi ücreti 3780 eruo + 250 euro kayıt ücreti.
Tıp 1. Sınıf ücreti 15.700 dolar , diş hekimliği ücreti 16.300 dolar yıllık.
Yurt ücreti aylık ortalama 100 euro , iki kişilik odalarda , banyo wc oda içerisinde…
Aylık gıda ve sosyal giderler içinde ortalama 300 euro yeterli olacaktır.Ekonomik bir şehirdir.
 
Pecs üniversitesinde hazırlık 5-10-15 aylık olarak verilmektedir.Hiç ingilizce bilmeyen adaylar 15 aylığa kabul alıyor ve ocakta başlıyor fiyatı 8700 euro , 10 aylık hazırlık eğitimi ise 5850 eurodur  , eylülde eğitim başlıyor.
Sağlık bölümleri dışında , mühendislik , mimarlık , işletme , psikoloji , uluslararası ilişkiler gibi bir çok ingilizce bölümleride var.Diğer bölümlerin 1. Sınıf mulakatları skype ile oluyor.
Hazırlığa kabul edilen öğrencilere seçecekleri bölümlere göre hazırlık eğitimi veriliyor.
 
Tıp – diş hekimliği 1. Sınıf hedefleyen öğrenciler için tahmini sınav tarihi 4 mayıstır.Sınav ücreti ile ilgili ayrıca bilgi vereceğim ama tahmini 500 dolar sınav ücreti alınacaktır.
 
Örnek sınavı üniversite vermiyor sadece konu başlıkları iletiyor , aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz ;
 
Sınav: http://admissions.medschool.pte.hu/application-step-by-step/about-the-exam
Sınav Konuları: http://admissions.medschool.pte.hu/application-step-by-step/entrance-exam-topics
 
 

Pratik Bilgiler

VİZE BAŞVURUSU


TÜM ÜLKELER İÇİN GEREKEN VİZE İŞLEMLERİ ŞİRKETİMİZ TARAFINDAN DANIŞMANLIK ÜCRETİ KARŞILIĞINDA YAPILMAKTADIR. GEREKLİ BELGELERE WEB SİTEMİZİN MENÜSÜNDEKİ VİZE BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ YA DA TELEFONLA BİZİ ARAYARAK DAHA DETAYLI BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ.
 
BALKAN TURU


4 Gün I Üsküp I Manastır I Ohrid I Selanik I Kavala I 

PROGRAM AKIŞI

1.GÜN / İSTANBUL – ÜSKÜP
Kampüs önünde buluşma
Üsküp’ e hareket
Gueshevo sınır kapısından Makedonya’ ya giriş
Gece yolda geçecek

2.GÜN / ÜSKÜP
Üsküp’ e varış ve otobüsümüzde kahvaltı
Rehber eşliğinde Makedonya Turu
Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, Taş Köprü
Davut Paşa Hamamı
Mustafa Paşa Camii
Saat Kulesi, Eski Hanlar, Türk Çarşısı
Kapalı Çarşı, Çifte Hamam
Arasta Cami, Zafer Takı
Rahibe Teresa, Eski Tren Garı
Üsküp’ teki otelimizde konaklama

3.GÜN MANASTIR – OHRID – SELANIK
Otelimizde kahvaltı
Bitola Çarşısı
Manastır Askeri İdadisi, Saat kulesi
Aya Dimitri Kilisesi, Haydar Kadı Camii
Bedesten, İshakiye Camii, Manastır Çarşısı
Kalkandelen, Basilica, Ohrid kalesi
Osmanlı Evleri, Türk Çarşısı
Kiril Kardeşler Heykelleri
Selanik’teki otelimizde konaklama

4.GÜN SELANİK – KAVALA- İSTANBUL
Otelimizde kahvaltı
Selanikte şehir turu, Atatürk’ün evi
Anı defterine okulumuz adına kayıt
Anma Törenine Katılma, Galerius Takı
Bey Hamamı, Aristo Meydanı
Beyaz Kule, Kavala’ ya hareket
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli
Türkiye’ye hareket ve şehrimize varış

ÜSKÜP
Makedonya'nın başkenti ve en büyük kentidir. Ülkenin politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezi olan kent, ortasından geçen Vardar nehri tarafından ikiye ayrılır. Üsküp, Balkanlar’ın ortası sayılabilecek bir konumda yer almaktadır. Bu merkezî özelliğinin sonucunda çok etnikli, tarihî mirası çok olan bir Balkan şehridir. Üsküp Havalimanı ile şehir, birçok uluslararası uçuşun noktalarından biridir. Otoyol hattı ile de Yunanistan, Kosova ve Sırbistan hatlarının kesişim yerinde konumlanır.

SELANİK
Orta Makedonya olarak anılan Kuzey Yunanistan’ın yönetsel merkezi Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük kentidir. Adının Büyük İskender’in kız kardeşi, “Thessaloniki’den geldiği söyleniyor. Üç bin yılı aşan geçmişinden bugüne Roma, Bizans, Osmanlı mirasını taşıyor.
Şehrin bir Yahudi yerleşimi olarak bilinmesi 20. Yüzyıl başlarına kadar sürüyor. 1912 yılında başlayan göçlerden sonra Yunan nüfusu, Yahudi ve Müslüman Türkleri aşıyor. 15.yüzyılda başlayan Osmanlı egemenliği böylece sona eriyor. Selanik ayrıca, çağdaş Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün doğduğu ve ilk gençliğini yaşadığı yer olması bakımından Türkler için ayrı bir öneme sahip. Thermaikos Körfezi’nin kıyısına kurulmuş kent eski ve görece daha yeni olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Görülmesi gereken yerlerin büyük çoğunluğu eski şehir bölümünde bulunmaktadır. Selanik’in ünlü ibadethaneleri de yine aynı bölümde bulunmaktadır

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler
Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, Taş Köprü, Bey Hamamı
Davut Paşa Hamamı, Murat Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii
İsabey Camii-Saat kulesi,Türk Çarşısı, Kapalı Çarşı
Çifte hamam, Köşe Kadı Camii,Kızıl Kule
Resneli Ahmet Niyazi’nin Evi ve Kültür Sarayı
Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Haydar Kadı Camii, Bedesten
Yeni Mehmet Efendi Camii, İshakiye Camii,Manastır çarşısı
Ohri Gölü, Ohrid Kalesi, Antik Tiyatro, Çar Semoil Kilisesi
Kiril alfabesini keşfeden Kiril Kardeşler Heykelleri
Aziz Dimitri Katedrali, Atatürk’ ün doğduğu ev
Aristo Üniversitesi, Rotonda, Galerius takı

Ücrete dahil olan hizmetler
3* veya 4* otellerde konaklama ve kahvaltı
2. gün kahvaltı (Lunch box )
Lüks otobüsler ile ulaşım
Program boyunca tüm transfer hizmetleri
Program süresince profesyonel rehberlik hizmeti
Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası,
Vize Ücreti,
Yurtdışı çıkış harcı,

Ücrete dahil olmayan hizmetler
Öğle ve akşam yemekleri

DAHA FAZLA AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.
student
Yorum Gönder
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1
logo1